Czy trzeba usuwać chwasty z trawnika?

Bluszczyk kurdybanek, koniczyna, mech – czy warto usuwać je z naszych trawników? Czy powinniśmy usuwać chwasty z trawnika i utrzymywać go w nieskazitelnej postaci?

Bluszczyk kurdybanek - właściwości, czy usuwać go z trawnika

Nieskazitelny, wypielęgnowany trawnik często traktujemy jako wizytówkę naszego ogrodu. Stosujemy nawozy, środki chwastobójcze, aerację i różne inne zabiegi, mające utrzymać trawę w doskonałej kondycji. Jednak mimo wielu starań, czasami na trawniku mogą pokazać się „nieproszeni goście”. Najczęściej w mediach społecznościowych poszukuje się sposobów na usunięcie koniczyny, mchu lub bluszczyku. Ale czy koniecznie musimy usuwać chwasty z trawnika?

Chęć ich usunięcia lub zatrzymania w ogrodzie to oczywiście kwestia osobistych preferencji każdego ogrodnika. Warto jednak wiedzieć, że pozbycie się tych roślin może być czaso i kosztochłonne, nie gwarantując przy tym sukcesu. Co więcej, pewne kwestie mogą skłonić właścicieli ogrodów do przemyśleń, czy warto pozostawić wymienionych „intruzów” na naszych trawnikach. W niniejszym tekście zaprezentujemy garść informacji, które warto poddać pod rozwagę podejmując taką decyzję.

Bluszczyk kurdybanek – sojusznik w trudnych warunkach i lecznicze ziele

Bluszczyk kurdybanek – ta niepozorna roślinka o drobnych, fioletowych kwiatkach może okazać się naszym sprzymierzeńcem zarówno w ogrodzie, jak i w dbaniu o zdrowie. Powszechnie uważana za chwast, w dodatku wypierający trawę, rośnie nawet w trudnych warunkach, na glebach ubogich i zacienionych. Jest zatem doskonałą rośliną zadarniającą, będącą alternatywą dla tradycyjnych, wymagających w uprawie trawników. Ponadto, bluszczyk kurdybanek przyciąga liczne zapylacze. Co więcej, napar z bluszczyku może pomóc nam w licznych problemach zdrowotnych z układem trawiennym, oddechowym, a także z dolegliwościami dermatologicznymi, a nawet w kuchni. Natomiast sama roślina jest niezwykle ekspansywna i w przypadku decyzji o posiadaniu jej w ogrodzie, należy kontrolować jej rozrost.

Koniczyna jako miododajna roślina zadarniająca

Koniczyna - właściwości, czy usuwać z trawnika

Koniczyna – pojawia się na słabo nawożonych trawnikach, często na ziemi mającej kwaśny odczyn. Jest rośliną bardziej odporną niż klasyczna trawa. Nie musi być natomiast traktowana jako chwast – posiada białe lub czerwone kwiaty, które mogą być ozdobą naszego ogrodu i czynią tę roślinę miododajną. Podobnie jak bluszczyk, można ją wykorzystywać w celach zdrowotnych, jako napar lub do nacierania. Koniczyną jest też często nazywany szczawik, który także uważa się za chwast wypierający trawniki. On również posiada ozdobne i miododajne kwiaty, które na dodatek można wykorzystywać w kuchni.

Mech ozdobą ogrodu leśnego

Mech - czy usuwać go z trawnika, mech właściwości

Mech – podobnie jak koniczyna, pojawia się na kwaśnych podłożach. Lubi gleby ciężkie, zbite i wilgotne, czyli takie, na których trawa najprawdopodobniej sobie nie poradzi. Jego obecność może jednak być korzystna pod względem wizualnym. Jeśli chcemy prowadzić tzw. ogród leśny, mech niewątpliwie będzie uzupełnieniem takiego krajobrazu. Ponadto, jest on niezwykle przyjemnym i bezobsługowym podłożem, przyjemnym dla gołej stopy. 🙂

Podsumowując, podejście do pielęgnacji trawnika w naszych ogrodach jest indywidualną sprawą każdego ogrodnika. To, co dla jednych będzie chwastem, dla innych okaże się wartościową rośliną cieszącą oko, a nawet wspierającą nasze zdrowie. Warto jednak mieć pełen ogląd na sytuację i podejmować świadome decyzje w oparciu o wady i zalety poszczególnych roślin. Dodatkowo, z większości chwastów, które usuwamy można stworzyć ekologiczne opryski i nawozy. Zachęcamy do stosowania takich metod w trosce o naszą planetę.

 

Po liczne pigułki wiedzy zapraszamy na nasz Facebook i Instagram.

Pokaż wszystkie