Pożary w Australii i ich związek z efektem cieplarnianym

Pożary w Australii oraz efekt cieplarniany – co je łączy?

Pożary w Australii i globalne ocieplenie - co je łączy

Czym zostały spowodowane pożary występujące w Australii od 2019 roku? Jakie niosą za sobą konsekwencje? Jak długo trwały i kiedy udało się je ugasić? Czym dokładnie jest efekt cieplarniany i jakie są jego przyczyny? Jakie skutki niesie za sobą ocieplenie klimatu? Na te pytania poznasz odpowiedzi po przeczytaniu poniższego artykułu.

Pożary w Australii – niecodzienna norma

Tak właściwie, pożary na terenie Australii są czymś zupełnie normalnym. Występują tam co roku i mieszkańcy są do nich przyzwyczajeni. Jednakże w latach 2019–2020, ogień przyniósł katastrofalne skutki, rzadko spotykanych rozmiarów. Zginęło kilkadziesiąt osób i ponad miliard zwierząt, w tym ssaków, ptaków i gadów. Setki tysięcy mieszkańców, z wielu stanów, zostało ewakuowanych, aby nie ulec poparzeniu przez dziki ogień.

Niszczycielska siła żywiołu

Mordercze płomienie zaczęły pojawiać się w sierpniu 2019 roku, a udało się im zapobiec dopiero na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. Naukowcy uważają, iż przyczyną tej tragedii jest globalne ocieplenie, zwane również efektem cieplarnianym. Sam wzrost temperatury jednak nie jest w stanie wywołać pożaru, a zwłaszcza o tak ogromnym zasięgu, za to wpływa na warunki pogodowe, które z łatwością mogą doprowadzić do powstania ognia. Rok 2019 był najcieplejszym zarejestrowanym rokiem w historii Australii, co potwierdzają wielokrotne obserwacje meteorologiczne.

Efekt cieplarniany czy też globalne ocieplenie – wyjaśnienie

Czym tak naprawdę jest efekt cieplarniany? Najprościej mówiąc, jest to zjawisko podwyższenia temperatury powierzchni planety przez obecne w jej atmosferze gazy cieplarniane. Właśnie on kształtuje klimat na naszej planecie. Bez niego temperatura Ziemi wynosiłaby prawie -20°C, za to obecnie wynosi prawie 14°C. Zjawisko to znane jest również jako globalne ocieplenie, gdyż nazwy te używane są zamiennie. Głównymi przyczynami jego występowania są: intensywny rozwój gospodarki oraz przemysłu ciężkiego i rolnictwa oraz nadmierne spalanie paliw.

Skutki globalnego ocieplenia

Globalne ocieplenie od paru lat daje o sobie znaki coraz mocniej. Jego skutki możemy zaobserwować na co dzień, a oto kilka z nich:

  • topnienie lodowców, tym samym wzrost poziomu wód w morzach i oceanach,
  • większa częstotliwość występowania silnych zjawisk pogodowych, w tym silnych burz, ulew, oraz długotrwałych upałów,
  • susze i powodzie,
  • wydłużenie okresu wegetacyjnego wśród flory,
  • pożary lasów,
  • zmiany w występowaniu fauny i flory na danym obszarze.

 

Nasza Fundacja regularnie działa dla dobra naszej planety. Cyklicznie organizujemy Eventy dla Ziemi, gdzie szerzymy wiedzę jak działać dla dobra własnego gospodarstwa i żyć przy tym w zgodzie z Naturą. Pokazujemy, że można zadbać o nasze domy, podopiecznych, ogrody i być przy tym neutralnym dla klimatu. Liczne wykłady i warsztaty pokazują, jak wielokrotnie wykorzystywać, przetwarzać i nie marnować zasobów.

 

Autorka artykułu: Wiktoria Wińska

A po liczne pigułki wiedzy zapraszamy na nasz Facebook i Instagram.

Pokaż wszystkie